Nietrzymanie moczu – jak pomożemy Ci się z nim uporać?

Jak mówią najnowsze badania naukowe na nietrzymanie moczu cierpi w naszym kraju około 2,5 miliona kobiet w różnym wieku. Są to dane przybliżone, a odsetek osób chorujących może być większy, ponieważ w związku ze wstydliwością problemu oraz poniekąd bagatelizowaniem schorzenia kobiety nie zgłaszają się do lekarza.
Skąd to wynika?
Być może z owiania go tematem tabu, z przekonaniem, że z wiekiem jest to swego rodzaju normalna kolej rzeczy

IMG 20230522 120411 802x1024 1
fixbody

A tymczasem na mimowolną utratę moczu mogą cierpieć nie tylko osoby starsze, ale również kobiety w średnim wiekumłode, a także dzieci

Czy wiesz, że średnio mija 5 LAT od wystąpienia objawów, do zgłoszenia się przez kobietę do lekarza z nietrzymaniem moczu?

“Może przejdzie samo” , “Nie mam teraz czasu” , “Skoro babcia i mama też nie trzymają moczu to chyba jest to norma” – NIE!! Drogie kobiety, to nie minie samo. Zbagatelizowane nasili się, lub pozostanie w obecnej formie.

Im szybsza reakcja działania tym lepsze i szybsze efekty terapeutyczne! 


Co może przyczynić się do nietrzymania moczu?

 • nadwaga/otyłość
 • menopauza 
 • ciąża 
 • poród
 • powikłania poporodowe (pęknięcie/nacięcie krocza, użycie narzędzi położniczych) 
 • obniżony poziom estrogenów 
 • obniżenie narządów miednicy mniejszej 
 • histerektomia
 • zaparcia
 • przewlekły kaszel
 • obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe dna miednicy 
 • intensywne ćwiczenia fizyczne
 • nieprawidłowe nawyki toaletowe

Najczęstszą występującą formą nietrzymania moczu jest jego forma wysiłkowa, czyli wtedy gdy popuszczasz mocz podczas śmiania się, kichnięcia, potknięcia się – w momencie w którym twoje mięśnie powinny zadziałać automatycznie, a tak się nie dzieje.

Może też zdarzyć się sytuacja, że popuścisz mocz, bo parcie będzie tak silne, że nie dobiegniesz w porę do łazienki.

A może mimo, że niedawno korzystałaś z toalety znów czujesz potrzebę? 

W skrajnych przypadkach możesz nie kontrolować oddawania moczu w ogóle.

Przyczyn i rodzajów nietrzymania moczu może być wiele, każdy przypadek warto leczyć indywidualnie, dlatego odradzamy próbę leczenia na własną rękę z porad internetowych. Możliwe, że wtedy nie do końca sobie pomożesz lub zaszkodzisz.
Diagnostyka to podstawa, a my stawiamy na nią w FixBody na pierwszym miejscu, bo bez niej nie można pójść dalej. 

IMG20230406134131 731x1024 1
Terapia przy użyciu Phenix Liberty

Gdy wiemy jakie schorzenie Ciebie dotyczy i co jest jego powodem działamy wieloetapowo, poprzez zmianę negatywnych nawyków, odpowiednio dobraną indywidualną terapię manualną oraz ćwiczenia, wykorzystujemy ultrasonografię i elektrostymulację z biofeedbackiem ( Phenix Liberty – jak działa? ), dzięki którym terapia jest łatwiejsza w kontroli, a także przystępniejsza dla Ciebie. 

W miarę potrzeby dobierany jest pessar, który pomoże Ci przy ewentualnych obniżeniach narządów.

WAŻNE! W pierwsze kolejności gdy zmagasz się z nietrzymaniem moczu zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej FixBody.

Operacyjne leczenie nietrzymania moczu powinno być rozważane jako ostateczność i najczęściej jest zalecane, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przed podjęciem decyzji o operacji istotne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, co może nie tylko zwiększyć skuteczność zabiegu, ale również zmniejszyć ryzyko powikłań. Prawidłowe nawyki pooperacyjne, takie jak unikanie nadmiernego wysiłku czy podnoszenia ciężarów, są kluczowe dla sukcesu terapeutycznego i zapobiegania powrotowi problemów.

Nietrzymanie moczu powinno być rozważane już jako ostateczność i być zalecane, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przed podjęciem decyzji o operacje istotne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, to może nie tylko zwiększyć skuteczność zabiegu, ale także zmniejszyć ryzyko powikłań. Prawidłowe nawyki pooperacyjne, takie jak unikanie nadmiernego wysiłku czy podnoszenie ciężarów, są kluczowe dla sukcesu terapeutycznego i zapobiegania powrotowi problemów.


Fizjoterapia pozabiegowa jest równie ważna, ponieważ pomaga utrzymać efekty leczenia i zapobiegać nawrotom nietrzymania moczu. Dostosowane ćwiczenia i terapie mogą pomóc w dalszym wzmacnianiu mięśni dna miednicy, poprawie kontroli nad pęcherzem oraz w optymalizacji funkcjonowania układu moczowego. Regularne wizyty u fizjoterapeuty po zabiegu pozwalają na monitorowanie postępów i dostosowywanie planu leczenia do aktualnych potrzeb pacjentki.


Chcesz działać profilaktycznie, bo dotyczy Cię któryś z czynników ryzyka?

Jak najbardziej, jesteśmy do Twojej dyspozycji.  


W gabinecie nie musisz się niczego wstydzić czy lękać, dla Twojego komfortu przygotowaliśmy spódniczki ginekologiczne, a atmosfera zawsze jest przyjazna

Jeśli masz jakieś pytania, śmiało zadaj je w formularzu kontaktowym.