Ginekolog/urolog/proktolog kieruje Cię na operację z powodu obniżenia narządów? Doszło do obniżenia narządów miednicy i potrzebne jest podwieszenie cewki moczowej, plastyka pochwy lub podwieszenie macicy. A może szykujesz się do zabiegu histerektomii?

Zanim umówisz się na operację skonsultuj się z naszą fizjoterapeutką uroginekologiczną!

Dlaczego? 

Fizjoterapeuta sprawdzi Twój stan pod względem FUNKCJONALNYM. Zbada Twoje powłoki brzuszne, jakość napięcia mięśni dna miednicy, a również to jak działają podczas ruchu.

Czasem może okazać się, że po zadbaniu od strony fizjoterapeutycznej zabieg nie będzie konieczny! Zawsze warto podjąć leczenie zachowawcze, ponieważ operacja to nie jedyne rozwiązanie.

Jeśli mimo wszystko będą wskazania i zdecydujesz się na operację, nasza rehabilitantka przygotuje Cię do tego zabiegu poprzez:

gabinet fizjoterapeutyczny 4
Gabinet fizjoterapii FixBody
  • wyrównanie napięcia mięśniowego dna miednicy
  • nauczy Cię prawidłowego oddechu
  • pokaże Ci prawidłowe nawyki toaletowe/pooperacyjne
  • nauczy ćwiczeń zalecanych po zabiegu
  • omówi z Tobą plan usprawniania po operacji
  • nauczy jak się poruszać, by sobie nie zaszkodzić
  • przygotuje powłoki brzuszne (jeśli zabieg będzie wykonywany tą drogą) do nacięcia
  • dobierze pessar
  • nauczy Cię jak obchodzić się z blizną w pierwszych tygodniach po zabiegu
  • opowie Ci co robić by rekonwalescencja po zabiegu była szybsza

Bez wątpienia ważnym aspektem oprócz wizyty u fizjoterapeuty jest również konsultacja z dietetykiem, by zniwelować możliwe zaparcia oraz ustalić zalecenia do operacji. 

Rehabilitacja pooperacyjna – by zabieg zakończył się sukcesem terapeutycznym

Kolejnym etapem pozabiegowym jest powrót do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego. To tutaj znów oceniana jest jakość Twoich mięśni – czy dobrze funkcjonują, czy blizny dobrze się goją oraz czy wystąpiły zrosty trzewne.

Może również zdarzyć się sytuacja, że wystąpi u Ciebie tzw. ukryte nietrzymanie moczu i z tym również trzeba będzie działać.

Dobierany jest indywidualny plan terapeutyczny, dzięki którym Twoje ciało będzie dobrze funkcjonować po operacji. W naszym gabinecie FixBody terapeutka wykonuje terapię manualną, ale również posługuje się biofeedbackiem w postaci USG oraz Phenix Liberty (czyli zastosowaniu odpowiedzi zwrotnej, którą możesz zobaczyć na monitorze), a także elektrostymulacją. 

Więcej o fizjoterapii uroginekologicznej przeczytasz TUTAJ.

Kiedy najlepiej zgłosić się na fizjoterapię uroginekologiczną? 


Na wizytę z fizjoterapeutą przed zabiegiem najlepiej umówić się z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Po wyjściu ze szpitala zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który na wizycie kontrolnej da zielone światło na fizjoterapię uroginekologiczną.

Bezsprzecznie, fizjoterapia w połączeniu z chirurgią daje dużo lepsze efekty terapeutyczne w przeciwieństwie do samego zabiegu operacyjnego.

Jeśli to czytasz …

Świadomość wśród kobiet wciąż wzrasta, co bardzo nas cieszy, jednakże wciąż uroginekologia nie jest znana przez większość społeczeństwa.

Chcemy pomagać Wam jak najlepiej choć wiemy, że również nie wszyscy lekarze znają najnowsze schematy postępowania uroginekologicznego i często kobiety nie wiedzą gdzie szukać pomocy lub nie wiedzą, że mogą ją otrzymać dlatego…
Jeśli Twoja mama/koleżanka/sąsiadka będzie przechodzić zabieg uroginekologiczny podeślij jej ten wpis 🙂

Schemat postępowania uroginekologicznego FixBody