Fizjoterapia uroginekologiczna – zadbaj o zdrowie intymne

Fizjoterapia uroginekologiczna, którą zajmujemy się w Gorzowie Wielkopolskim leczy zachowawczo dolegliwości z zakresu ginekologii, urologii oraz proktologii. Jedną z gałęzi jest również położnictwo.

fixbody44 1024x683 1
Fizjoterapia kobiet w ciąży

Dział ginekologiczny obejmuje dolegliwości związane z żeńskimi drogami rodnymi. Szczególnie zaopiekowania otrzymują kobiety w okresie ciąży, porodu, a także połogu. Ból okolic sromu, czy zaburzenia statyki, czyli wypadanie pochwy, endometrioza, dolegliwości miesiączkowe, seksualne lub
te w okresie menopauzalnym – to jedne ze schorzeń, w których niesiemy pomoc.

Fizjoterapia urologiczna, klucz do zdrowia intymnego, zajmuje się głównie zaburzeniami kontroli oddawania moczu. Mówimy tu głównie o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, z parciami naglącymi czy formie mieszanej. Gdy dochodzi
do obniżenia pęcherza moczowego, również sprawdza się jako leczenie zachowawcze.

Leczenie z zakresu proktologii pomaga w sytuacji nietrzymania stolca lub gazów oraz w momencie,
gdy dochodzi do problemów z zaparciami i brakiem statyki (prawidłowego położenia) odbytnicy.

Zajmujemy się w Fix Body fizjoterapią zdrowia intymnego, tak ważnym filarem, które zachwiane może znacząco obniżyć komfort naszego życia. 

Każda kobieta ciężarna może liczyć na naszą pomoc! Przygotowujemy do porodu i zwalczamy uporczywy ból w ciąży. Poród to intensywny wysiłek do którego warto się przygotować. Niwelowanie napięć mięśniowych, przygotowanie krocza czy nauka oddechu i ćwiczenia – działamy na każdym etapie ciąży.

Kiedy może Ci pomóc fizjoterapia uroginekologiczna?

fixbody37 683x1024 1
Ocena kresy białej przy użyciu USG
  • Nietrzymanie moczu (wysiłkowe/mieszane/parcia naglące – OAB): Terapia skoncentrowana na wzmacnianiu mięśni dna miednicy, by kontrolować nietrzymanie moczu podczas wysiłku, nagłego parcia lub w mieszanej formie.
  • Stan przed lub po operacji urologicznej/ginekologicznej: Rehabilitacja skupiona na przygotowaniu do operacji lub odbudowie siły i funkcji po zabiegu.
  • Obniżenie narządów miednicy mniejszej: Ćwiczenia wspomagające i wzmacniające dna miednicy, by poprawić wsparcie dla narządów.
  • Nietrzymanie stolca i/lub gazów: Terapie mające na celu wzmocnienie kontroli odbytu i mięśni okrężnych, redukujące nietrzymanie.
  • Zaparcia: Interwencje ukierunkowane na regulację rytmu jelitowego i poprawę motoryki jelit.
  • Ból podczas współżycia: Terapia skoncentrowana na redukcji bólu i dyskomfortu podczas stosunku, często związana z relaksacją mięśniową.
  • Ból kości ogonowej: Ćwiczenia i manipulacje mające na celu złagodzenie bólu i poprawę funkcjonowania obszaru kości ogonowej.
  • Ból miesiączkowy: Techniki łagodzące bolesne skurcze i napięcie w obszarze miednicy podczas menstruacji.
  • Ból w obrębie miednicy: Zabiegi zmniejszające chroniczny ból miednicy poprzez różnorodne techniki terapeutyczne.
  • Endometrioza: Terapia skupiająca się na łagodzeniu bólu i objawów związanych z endometriozą.
  • Nadmierne/obniżone napięcie mięśni dna miednicy: Terapie ukierunkowane na normalizację tonusu mięśniowego dna miednicy.
  • Przygotowanie do ciąży i porodu: Edukacja i ćwiczenia wspierające zdrową ciążę i ułatwiające poród.
  • Bóle w ciąży (kręgosłupa, miednicy, rwa kulszowa, rozejście spojenia łonowego): Terapia łagodząca ból i poprawiająca komfort podczas ciąży.
  • Rozejście mięśnia prostego brzucha DRA: Ćwiczenia i terapie ukierunkowane na redukcję rozejścia mięśni i poprawę stabilności brzucha.
  • Poprawa estetyki brzucha po ciąży: Programy ćwiczeń i terapie skoncentrowane na odzyskaniu formy i estetyki brzucha po porodzie.
  • Blizna po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza: Techniki pomagające w leczeniu blizn, zmniejszające ból i poprawiające elastyczność tkanki.
  • Obrzęki w ciąży: Metody redukujące obrzęki i poprawiające krążenie w ciąży.
  • Nauka świadomości ciała: Programy edukacyjne rozwijające zrozumienie własnego ciała, co poprawia funkcjonowanie i zmniejsza ryzyko urazów.
  • Profilaktyka dolegliwości obszaru miednicy: Strategie zapobiegające powszechnym problemom miednicy poprzez regularne ćwiczenia i edukację.
  • Nauka prawidłowych nawyków ruchowych: Edukacja i trening poprawnych wzorców ruchowych, by unikać urazów i dysfunkcji miednicy.

W FixBody pracujemy z całym ciałem mimo, że obszar miednicy to tak mała jego część. Działamy uroginekologiczne zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego pracując terapią manualną, wisceralną, mięśniowo-powięziową, oddechową, masażem, metodami przezpochwowymi, ćwiczeniami stabilizacji centralnej, korekcji wad postawy. Pomagamy w doborze pessarów, a także stosujemy kinesiotaping.
W pracy wykorzystujemy do badania i terapii USG oraz EMG, posługując się elektroterapią
i biofeedbackiem (Phenix Liberty – jak działa?).

Schorzenia uroginekologiczne odbierają komfort i radość życia, więc jeśli Cię dotykają – NIE CZEKAJ… skutecznie Ci pomożemy!

Dowiedź się jak wygląda pierwsza wizyta w naszym gabinecie.